Słowniczek pojęć CCTV


WDR - dzięki zastosowaniu odpowiedniego przetwornika oraz użycia odpowiednich algorytmów do analizy obrazu mamy możliwość wyrównania zbyt jasnych lub zbyt ciemnych fragmentów nagrania, wyłapania szczegółowych i najbardziej widocznych elementów z różnych klatek i połączenia je uzyskując najlepsze ujęcie. Mamy możliwość dokładnej rejestracji sceny mimo dużego kontrastu wywołanego niedoświetleniem lub tylnym oświe-tleniem.

Funkcja STARLIGHT pozwala na obserwację obiektów bez używania zewnętrznego oświetlacza IR w trybie kolorowym. Kamera w nocy widzi tak jak inne z nocnymi oświetlaczami.

High Efficiency Video Coding / standard kompresji o najwyższej wydajności. Kamery AVIZIO pracują w najwyższym obecnie dostępnym na rynku standardzie kompresji rejestracji obrazu H.265/HEVC. Standard ten pozwala zmniejszyć przepustowość łącza oraz przestrzeń dyskową do 50% w porównaniu do standardu H.264 zachowując taką samą jakość obrazu. Wspiera rozdzielczość do 8192x4320, co sprawia, że jest kodekiem zdolnym do kompresowania strumieni UHD.

P-IRIS - funkcja szczególnie polecana przy obserwacji terenów otwartych ale również pomieszczeń zamkniętych, mocno oświetlonych światłem zewnętrznym np. przy dużych przeszkleniach biur. Przy zmiennym oświetleniu zależnym od cyklu dobowego, nasłonecznienie, cień, zmierzch, kamery z P-IRIS potrafią automatycznie dostosować się do poziomu oświetlenia. Obiektywy wyposażone w silniki krokowe współpracując z inteligentną automatyką wbudowaną w kamerę umożliwiają samoczynnie ustawić przysłonę zależnie od poziomu oświetlenia. W przypadku słabego oświetlenia przysłona otwiera się mocniej w odwrotnym przypadku przysłona jest domykana zapewniając optymalną jakość kontrastu i głębi ostrości. Dodatkowo funkcja eliminuje ryzyko, że obrazy z kamer przemysłowych zostaną prześwietlone przez reflektory samochodów, których światło bezpo-średnio pada na kamerę.


Protokół umożliwia przesyłanie dźwięków (np. komend głosowych, rozmów) za pomocą łączy internetowych lub oddzielnych sieci wykorzy-stujących protokół IP.


3D-DNR to efektywna redukcja szumów obrazu w słabych warunkach oświetleniowych. Analizuje on poziom szumów na poziomie dwóch klatek dzięki czemu zapewnia czystszy i ostrzejszy obraz.

BLC - funkcjonalność, której zadaniem jest eliminacja negatywnego efektu który powstaje w sytuacjach gdy kamera skierowana jest w stronę silnego źródła światła w wyniku czego pierwszy plan jest ciemny i nieczytelny. Po włączeniu BLC następuje rozjaśnienie obrazu, przez co wcześniej zaciemnione obiekty z pierwszego planu stają się bardziej widoczne i rozpoznawalne. W ostatnim czasie zakres działania BLC został udoskonalony przez podobną funkcję WDR.

Wszystkie kamery AVIZIO są w pełni zgodna ze standardem ONVIF Profil S, co umożliwia zapisywanie obrazu przy użyciu rejestratorów i programów wielu innych firm. Profil S określa zasady transmisji strumieniowej obrazu i dźwięku pomiędzy urządzeniem (np. kamerą), a klientem (np. oprogramowanie, rejestrator). Klient ma m.in. możliwość zarządzania i konfiguracji strumieni wideo, audio i danych. Dodatkowo określa metody sterowania PTZ, metadanymi oraz wejściami i wyjściami przekaźnikowymi.

ICR - zasada działania mechanicznego filtra podczerwieni jest stosunkowo prosta w swoim zamyśle. Filtr jest elementem mechanicznym, który w odpowiednim momencie zmiany natężenia oświetlenia jest wsuwany lub odsuwany sprzed przetwornika kamery. Filtr podczerwieni to element optyczny wyposażony w specjalną powłokę blokującą przenikanie promieni IR do matrycy kamery, w ten sposób eliminuje niepożądane zakłócenia z nimi związane. W trybie dziennym filtr pozostaje nałożony na sensor kamery przez co składowe promieniowania podczerwonego naturalnie występującego w świetle dziennym a wpływające na pogorszenie kontrastu widzenia nie docierają do przetwornika. Obraz pozostaje jasny z zachowaniem naturalnych kolorów, dzięki dużej ilości światła widzialnego. W trybie nocnym filtr IR jest zdejmowany z sensora umożliwiając dotarcie większej ilości promieniowania, rozjaśniając obserwowaną scenę. W wyniku tych zabiegów otrzymujemy jasny obraz nocą niestety kosztem utraty koloru.

W poszanowaniu prawa do prywatności w kamerach AVIZIO mamy możliwość skorzystania z funkcji tzw. maski prywatności. Są to wydzielone obszary w zasięgu pracy kamery, dowolnie konfigurowane przez administratora, pozwalające za pomocą odpowiednich nakładek maskujących, nakładanych na wyjściowy sygnał z kamery wyłączyć je spod monitoringu. Możliwe jest rejestrowanie obrazu z poszanowaniem prywatności osób trzecich.

System zasilania PoE w standardzie IEE 802.3af. Technologia ułatwia instalację pozwalając na podłączenie zasilania i sieci jednym przewodem bez konieczności zastosowania dodatkowych zasilaczy co zmniejsza koszty instalacji.


PTZ oznaczenie na sterowanie kamerami obrotowymi, które posiadają nie tylko możliwość obrotu na linii poziom/pion, ale również optycznego/cyfrowego zbliżenia obrazu. Wysokiej jakości kamery obrotowe pozwalają również na ustalenie stałych punktów obserwacyjnych (tzw. presety) oraz ścieżek patrolowych, czyli sekwencji tras, po których będą się poruszać, prowadząc nadzór nad obiektem.

ROI to funkcja stosowana w kamerach wysokiej klasy, która pozwala na poprawę jakości zaznaczanych istotnych z punktu widzenia nadzoru fragmentów obrazu oraz na ograniczeniu jakości w pozostałej części kadru. Zastosowanie tej funkcji ma szczególne znaczenie w przypadku korzystania z łączy o mniejszej przepu-stowości lub przy ograniczonej ilości miejsca na dysku. Cały nagrywany obszar w 1080P generuje duże obciążenie przepustowości łącza oraz duże zużycie miejsca na dysku. Aktualnie można uaktywnić jeden rejon dla strumienia głównego oraz jeden dla strumienia pomocniczego. Mają one możliwość niezależnej regulacji jakości.


Cyfrowa stabilizacja obrazu to funkcja mająca na celu zapewnić stabilny obraz mimo drgań kamery, wywołanych ruchami podłoża czy podmuchami wiatru.


Defog to zaawansowany system korekcji obrazu pozwalający na znaczącą poprawę czytelności nagrań rejestrowanych w trudnych warunkach pogodowych. Deszcz, mgła, opady śniegu, czy zjawisko smogu mogą ograniczać widoczność obiektów monitoringu. Dzięki kamerze z funkcją Defog realne jest znaczące zwiększenie przejrzystości obserwowanego miejsca.


HLC to kompensacja zbyt mocnego oświetlenia. Funkcja ta występuje w kamerach CCTV wysokiej jakości, która pozwala na przyciemnieni silnych źródeł światła w celu zwiększenia wyrazistości obrazu. Dzięki HLC unikniemy efektu oślepienia kamery, np. przez reflektory samochodu.
Korzystamy z plików cookie, aby świadczyć nasze usługi. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się na korzystanie z plików cookie.